המבט המשותף בטיפול

המבט המשותף בטיפול

בפוסט זה אלה גב וארנון רולניק משוחחים על שיטה מרכזית בעבודתנו בקליניקה – המבוססת על עקרון המבט המשותף או ה (Joint Attention ((JA

ההנאה שאנו חווים בהאזנה יחד לשיר אהוב מקורה ביכולתינו לJoint Attention  – יצירת חוויה משותפת בין האני לבין האחר אל מול אובייקט חיצוני. היכולת לJA מהותית באינטראקציה בינאישית לאורך החיים.

הביופידבק הוא מדד סנסורי ממוחשב . נוכחותו בחדר הטיפול מייצרת  JA משום שהוא מהווה אובייקט החיצוני מולו נוצרת חוויה משותפת של המטפל והמטופל. ביופידבק הוא מדד פיזיולוגי הממוחשב נוכח בחדר הטיפולים, והמטפל והמטופל עסוקים בו ביחד יחד הם לומדים את הכלי ובאמצעותו מגיעים ללמידה של המטופל על עצמו.

בעבודה משפחתית הביופידבק פועל באופן זהה. כפי שהוא מתווך בין המטפל למטופל, כך הוא עשוי לתווך בין בני המשפחה. בני המשפחה נהנים מעיסוק באובייקט משותף ודרכו לומדים להכיר דפוסי רגיעה אחד של השני, מצב נפשי בזמן נוכחי ויכולת לשליטה וויסות. כל זאת תחת ההרחקה המרגיעה שמספק האובייקט הפיזי החיצוני .

אם כן, אותה "שפה משותפת" שמספק הביופידבק בתקשורת בין המטפל למטופל עשויה באותה צורה ליצור גשר לתקשורת בתוך המערכת המשפחתית בטיפול המשפחתי.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>