הפרעה טורדנית (OCD)

הפרעת אובססיביות – קומפולסיביות (OCD)

הסובלים מהפרעה זו חווים באופן תדיר,בלתי רצוני ובלתי רציונאלי מחשבות דמיונות ואימפולסים שאינם הגיוניים להם. כך למשל, מישהו מוצא עצמו שקופצים לדמיונו מחשבות/ דימויים מפחידים אגרסיביים ומאד טורדניים ,או לחילופין ספק כי שכח לכבות דבר מה או האם מילא טופס באופן הנכון על אף שבדק אותו כבר מספר פעמים.מטרידים את מנוחתו.המחשבות החודרניות  והטורדניות הללו יוצרות אצל האדם עוצמה גדולה של חרדה ומתח והוא מנסה לדכא או לנטרל את המחשבות הללו בדרך כלשהיא או להיפטר מהן. לעיתים יחוש אותו אדם מחויב לחזור על דפוס התנהגות מסוים או לחזור על ביטוי אמרה או מילה מסוימים שוב ושוב על מנת לחוש יותר רגוע. לדוגמא: אדם בעל מחשבות טורדניות לגבי הידבקות מחיידקים בכל דבר שבו הוא נוגע ימצא עצמו מונע לשטוף את ידיו באופן חוזר ונשנה. או, מישהו שיש לו מחשבות חסרות הגיון ומנואצות ואינו מסוגל לשלוט בהן,ימצא עצמו אומר תפילה שוב ושוב בראשו.דוגמא נוספת, מישהו שחש חרדה עוצמתית כאשר דברים לא במקומם יחוש דחף בלתי נשלט לסדר כל הזמן ולהחזיר את הדברים למקומם.

לאנשים רבים, מחשבות רבות חסרות הגיון ושחר שנדמה כי הן מגיעות משום מקום, אך הן ברות חלוף. או לעיתים יש התנהגויות או הרגלים ייחודיים. אידיוסינקראטיים כמו שמירת חפצים בסדר מסוים. בכדי שאדם יהיה מאובחן כסובל מהפרעה זו , על המחשבות הכפייתיות או ההתנהגויות הטקסיות להוות חלק מאד גדול מחייו של האדם , לקחת חלק גדול מיומו ומזמנו , לקרות לפחות למשך שעה או יותר ועליהם להוות הפרעה מאד גדולה עבור אותו אדם.

 

 

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>