טיפול קוגניטיבי בקליניקה שלנו

טיפול קוגניטיבי בקליניקה שלנו

אנו מגיבים לעולם ולאנשים אחרים על סמך הפירוש או ההסבר הפנימי שלנו לסיטואציה או לאדם. למשל אם יצלצל הטלפון מהמרפאה בה עשינו לאחרונה בדיקה כלשהי , קיים סיכוי כי נגיב בחרדה עוד לפני ששמענו את סיבת הצלצול. ההסבר לכך הוא כנראה מחשבה אוטומטית שאנו עומדים לקבל אינפורמציה מאיימת או שלילית. מצב דומה עשוי לקרות כאשר אדם יקר לנו מתעכב או לא עונה לטלפון. לא אחת תתגנב מחשבה שלילית שתדאיג אותנו: שמא קרה לו משהו, או שמא הוא "מסנן אותנו.

עיקרו של הטיפול הקוגניטיבי הוא בלסייע לאדם להבין את "משקפי הפרוש" שבאמצעותם הוא מבין ומתרגם לעצמו את העולם. הרבה מההפרעות הרגשיות מתקיימות בשל פרושים – או מחשבות שליליות למצבים שונים. המטפל הקוגניטיבי עוזר למטופל לזהות את האופן האוטומטי בו הוא מפרש את העולם ולהעלות סימני שאלה לגבי פרוש זה. נעזור לך להכיר "עיוותי חשיבה" קלאסים  בהם אתה עשוי להשתמש היכולים להיות קשורם ישירות למצבי הרוח השונים שלך.  מטפלי הקליניקה שלנו ילמדו אותך כמה כללים לשנות נטייה אוטומטית זו של מחשבות שליליות.  קיימות כמה טכניקות בהן נסייע לך להבין מתי אתה מפעיל שלא לצורך השערות שליליות על המצב שעשויות לגרום לך לחרדה או לדכאון. טיפול זה הנו מאוד אקטיבי: המטפל יתאמץ כל הזמן להבין את הדרך בה אתה חושב ויבדוק איתך את השערותיו. המטפל יציע לך לעשות התנסויות שונות שיעזרו לכם לבדוק האם "משקפי הפרוש" דרכם אתה רואה את העולם הם מדוייקים או כהים שלא לצורך.

בקליניקה שלנו אנו גם עובדים עם מה שנקרא הדור השלישי של הטפול הקוגניטיבי. זהו שלב נוסף בהתפתחות הטיפול בו המטפל מאפשר למטופל לקבל את עצמו יותר טוב. זהו טיפול בו אנו פחות נאבקים במחשבות מסויימות אלא מאפשרים לעצמנו להתבונן במחשבות אלו ללא שיפוט וללא בהלה. המטפלים שלנו ילמדו אותך לצפות במחשבותיך כאילו אתה נוסע ברכבת ורואה את המחשבות השונות שעוברות בראשך מבלי להתעכב עליהן ומבלי להיבהל מהן.

לסכום הטיפול הקוגניטיבי הוא ממוקד, ועוזר לזהות את "התוכנות הפנימיות" שמנהלות את האדם – מהות הטיפול אם כן להכיר את התוכנות הללו, לבדוק את התאמתן – ולשנות את ההרגשה בהתאם לשינוי התוכנה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>