שעור ראשון – מבוא ל CBT והכרות

בשעור הראשון עסקנו ברציונאל הבסיסי ל CBT

האמירה היתה שהשיטות הדינאמיות והבינאישיות מביאות לעולם הטיפולי איכות חיונית של הבנה, קבלה ואמפתיה, אשר באמצעותן הן עושות שימוש מיטבי במפגש הבינאישי כמסגרת מכילה ומרפאה. לצד זה, השיטות המובנות יותר, כגון הקוגנטיבית וההתנהגותית על סוגיהן השונים, מציגות לעולם הטיפולי יתרונות רבים שלא כדאי לוותר עליהם, בינהם התערבויות אקטיביות שהוכחו מחקרית, המאפשרות למטפל ולמטופל לעשות שימוש גם בפרקי הזמן שבין המפגשים הטיפוליים, ובכך להרחיב את המסגרת הטיפולית .

כמה פעמים נתקלתם בסיטואציה הבאה: מטופל שלכם, שהקשר הטיפולי עמו מוצלח, ואשר מתפתח ומציג סימנים ברורים של התקדמות אישית, גמישות בדפוסים והבנה עצמית טובה יותר, ממשיך להתלונן מדי פעם על חזרתה של אותה בעיה ראשונית (סימפטום) מטרידה, אשר הביאה אותו לטיפול מלכתחילה. סיטואציה זו לרוב מותירה אותך כמטפל/ת ואת המטופל עם תחושות של תסכול וחוסר אונים.

מטרת הקורס אם כן הינה להקנות לך כלים טיפוליים והתערבויות אקטיביות אשר יסייעו לך להשלים ולהעשיר את העבודה הנעשית במסגרת המפגש הטיפולי הבינאישי.

שנות העבודה שלי לימדו אותי שהטבע האנושי הוא עקשן ובאותה מידה בה האדם רוצה להשתנות, פועלים כוחות מנגד המונעים את השינוי. אם נסתכל מעבר למושגים כגון repetition compulsion והגנות, נמצא שבכדי לאפשר שינוי יש יתרון מוכח בלמידה מובנית של טכניקות המושתתות על עבודה מעשית של תרגול ואימון עקבי.

במקביל, הנסיון שלי בהכשרת מטפלים הראה לי כי לעיתים קרובות מטפלים מפנימים את החומר הנלמד לפרק זמן מוגבל בלבד ואף מתקשים ביישום הטכניקות בפרקטיקה. גם בעבודת הכשרת מטפלים, כמו בעבודה מול מטופלים, נדרש מעשה תרגולי והתנסות ישירה המתנהלים גם מעבר למפגשים השבועיים, אשר מאפשרים את הפנמת החומר, תרגומו ויישומו בעולם הטיפולי באופן יעיל ומתמשך.

הקורס  יתמקד בהכרות עם התיאוריות השונות, למידה של שיטות והתערבויות שונות והתאמתם להפרעות ספציפיות, תוך דגש על התנסותכם האישית והשתתפותכם האקטיבית הן במסגרת המפגשים והן בפרק הזמן שבינהם. בכך יהווה הקורס מסגרת יישומית ופרודוקטיבית אותה תוכלו לתרגם באופן טבעי ויעיל לעבודתכם היומיומית. לאחר לימוד הטכניקות נתמקד בדרכים אפשריות ודרכים לשילוב החומר הנלמד בעבודה הטיפולית באוריינטציות שונות.

כפי שעוד יקרה לנו לעיתים קרובות – לא תמיד נספיק לכסות את כל החומר שתוכנן

המצגת המופיעה למטה משקפת את עיקר החומר שהועבר בשעור הראשון.

- שעור ראשון: קורס בביה"ס לפסיכותרפיה מבוא לטיפול קוגניטיבי התנהגותי

View more presentations or Upload your own.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>