המטפל למטופל מראה או חלון? על חשיפה עצמית בפסיכותרפיה -דרכה של הפסיכותרפיה מכלל "האנונימיות" לאפשרות להיחשפות

למודרכים שלנו שלום,
הפעם נעסוק בשאלה עד כמה נכון למטפל לשתף את המטופל בחייו או במחשבותיו. זוהי שאלה מרכזית המלווה כל רגע בשעה הטיפולית.
בכל התבטאות שלנו בחדר הטיפול, כולל שתיקות, קמט בחולצה, צבע הכורסא אנו חושפים בפני המטופלים דברים רבים על עצמנו ועל צבע אישיותנו. האם אנחנו יכולים באמת לשמור על כלל האנונימיות המורה למטפל להמנע מחשיפה מכוונת של פרטי חייו האישיים, עמדותיו וערכיו? כדי לאפשר כמובן אסוציאציות חופשיות והתפתחות טרנספרנס.


בעבר נהגנו להביא להדרכה התלבטויות שלנו במצבים בהם מטופלים הפנו אלינו שאלות אישיות. בעידן הגוגל והפייסבוק כל מטופל יכול לחשוף פרטים רבים אודותינו בכמה לחיצות על המקלדת.
האם "כלל האנונימיות" נשאר בשליטתנו?

הגישה ההתייחסותית גורסת שהמטפל אינו צריך ואינו יכול להיות אנונימי, וברגעים מסויימים בטיפול אף יש תועלת טיפולית בחשיפה עצמית ישירה ומכוונת מצד המטפל.
"החשיפה העצמית"  מעוררת מחשבה מחודשת גם אודות כלל הניטראליות הקלאסי לפיו על המטפל להמנע מנקיטת עמדה אקטיבית, להמנע מביטוי רגשותיו או מתגובה לרגשות חיוביים/שליליים של מטופליו…
והאמפתיה? כלי טיפולי מרכזי, האם היא נגזרת של חשיפה עצמית? ואולי היא דווקא מתאפשרת תודות לעמדה הניטראלית והבלתי שיפוטית שלנו?
למודרכים שלנו: מזמינים אתכם להרשם ליום עיון המתוכנן להתקיים ביום א'  ה-19.6.11 בנושא אקטואלי המעסיק את הקהילה המקצועית בזמנים אלו – החשיפה העצמית של המטפל.
יום העיון יעסוק, לצד הדיון התיאורטי, בדילמות שלנו כמטפלים בין השמירה על כללי האנונימיות והנטרליות הקלאסיים לבין חשיפה עצמית מול המטופלים, במציאות הנוכחית בה החיים שלנו חשופים יותר בפניהם. עולה השאלה כמה אנו יכולים לשלוט בחשיפה שלנו בעידן המודרני של הגוגל והפייסבוק וכן האם וכמה אנחנו יכולים ורוצים להשתמש בחשיפה העצמית ככלי טיפולי. 

הרשמה ותשלום:

עלות יום העיון הינה 100 .

על מנת להירשם יש להתקשר לורד טאוזר, מזכירת המחלקה לבריאות הנפש מכבי טל' 03-7952486

ולהעביר צ'ק ע"ס 100 ₪ לפקודת "מכבי שירותי בריאות"
עד ליום ראשון ה- 12.6.2011
לורד טאוזר כתובת המרד 27 תל אביב

יום העיון יתקיים ביום א' 19.6.2011
רח' קויפמן 4 ת"א,
בניין בית שרבט, מח' הדרכה ופיתוח ארגוני, קומה C1

 

 08:30 -  09:00         התכנסות, קפה ומאפה
09:00 – 09:15          מילות פתיחה
גב' שרי מוזס, מנהלת מחלקת בריאות הנפש והתפתחות הילד
09:15 – 10:15          "חשיפה עצמית" של המטפל: האם זו רק אפשרות או היבט מהותי בעבודה
הטיפולית?
ד"ר אבי נוטקביץ,  פסיכולוג קליני ופסיכואנליטיקאי, חבר בחברה הפסיכואנליטית בישראל.  מורה ומדריך במסלול ההתיחסותי של התוכנית לפסיכותרפיה באוניברסיטת תל-אביב ובתוכנית לפסיכותרפיה בגישה פסיכואנליטית (ה.ל.פ.ב.א). כמו כן, יועץ ארגוני ומנהל במשותף את התוכנית לייעוץ ופיתוח ארגוני: גישה פסיכואנליטית – מערכתית.
10:15 – 10:30          הפסקת קפה
10:30 – 11:00          הצגת מקרה
מלכה סולן, פסיכולוגית קלינית עצמאית, מכבי מחוז השרון
11:00 – 11:20          התייחסות למקרה מנקודת מבטה של הגישה ההתייחסותית
גב' אהובה ברקן, פסיכולוגית קלינית מדריכה, מלמדת ומדריכה בתוכנית לפסיכותרפיה, אוניברסיטת תל-אביב
11:20 – 11:40          התייחסות למקרה מנקודת מבטה של פסיכולוגיית העצמי
מר יוסי טמיר, פסיכולוג קליני מדריך; פסיכואנליטיקאי מנחה, החברה הפסיכואנליטית בישראל
11:40 – 12:00          התייחסות למקרה מנקודת מבטה של הפסיכואנליזה הקלאסית
ד"ר רוני סולן, פסיכואנליטיקאית מנחה, פסיכולוגית קלינית בכירה ומדריכה מוסמכת. במשך שנים רבות לימדה והנחתה במכון הפסיכואנליטי הישראלי בירושלים ומראשוני המורים בחוג לפסיכותרפיה של בית הספר לרפואת המשך באוניברסיטת תל-אביב, מומחית בטיפול אישי בילדים, מתבגרים ובוגרים ובטיפול זוגי. מחברת הספר "חידת הילדות".כתובת האתר באינטרנט:   www.ronniesolan.com
12:00 – 12:45          שיח בין מציגת המקרה, המתדיינים והקהל
12:45 – 13:30 ארוחת צהריים
13:30 – 14:30          מבט אתי על החשיפה העצמית בטיפול כיום, לאור השינויים בהנזרות, באנונימיות ובנטראליות ועל רקע שגשוגם של גוגל ופייסבוק
פרופ' גבי שפלר, פסיכולוג קליני מדריך ופסיכואנליטיקאי מנחה, חבר בחברה הפסיכואנליטית בישראל ומלמד במכון הפסיכואנליטי בירושלים. הפסיכולוגי הראשי של בית החולים "הרצוג עזרת נשים" בירושלים. מופקד הקתרה על שם פרויד ומנהל מרכז זיגמונד פרויד לחקר פסיכואנליטי באוניברסיטה העברית בירושלים. מנהל אקדמי של תחום "אתיקה בפסיכולוגיה" במרכז לאתיקה במשכנות שאננים בירושלים. עורכם ומחברם של שלושה ספרים ועשרות מאמרים באתיקה מקצועית. השתתף בחידוש ועדכון הקודים האתיים של הפסיכולוגים בישראל 2004, החברה הפסיכואנליטית בישראל 2010, והקב"נים בצה"ל 2009. בעבר שימש יו"ר ועדת האתיקה של הסתדרות הפסיכולוגים בישראל  1999-2006וראש המגמה לפסיכולוגיה קלינית באוניברסיטה העברית בירושלים 1998-2003.
14:30 – 15:00          סיכום ותודות
ועדת השתלמויות בריאות הנפש
ציפי רולניק                          מתת לשם                          אילנית אופיר
הרשמה ותשלום:
עלות יום העיון הינה 100 ₪ .
על מנת להירשם יש להתקשר לורד טאוזר, מזכירת המחלקה לבריאות הנפש מכבי טל' 03-7952486
ולהעביר צ'ק ע"ס 100 ₪ לפקודת "מכבי שירותי בריאות"
עד ליום ראשון ה- 12.6.2011
לורד טאוזר כתובת המרד 27 תל אביב

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>