האם גם למטופל בטיפול פסיכולוגי יש חובות?

פנו אלי  להשתתף ביום עיון על חובות המטופל ברפואה. ולדון בשאלה האם גם למטופל בטיפול פסיכולוגי יש חובות? מייד חלפו במוחי כמה תגובות מיידיות: וכיוון שכפסיכולוג אני מאמין בחשיבות של אסוציאציות חופשיות (כפי שלמד אותנו סבא פרויד), וגם מאמין בחשיבות של "מחשבות אוטומטיות" (מונח שגור וחשוב בטיפולים הקוגניטיבים התנהגותים), אני אתחיל בלשתף אתכם במחשבות אלו

ראשית חשבתי שאולי התבלבלו… שהם מדבר על  "זכויות המטופל" שהוא נושא שכיח בעידן זה. אחר כך חשבתי שהם בעצם החליפו את האותיות והוא מתעניין ב"חובות המטפל" – שבמקצוע מרובה הסופר-אגו שלנו נדון בהרחבה.

גם כשהבנתי שמדובר על המטופל, התגובה המיידית שלי היתה סטראוטיפית – החובות הן של המטפל. המטופל הוא החלש/הסובל/הכאוב ולכן הוא צריך להיות מוכל/מוחזק/מובן אבל חס וחלילה ללא חובות.

עד כאן האסוציאציות המיידיות שעלו לי, אבל עכשיו גייסתי את הצד האקדמי שלי ונזכרתי בכמה עובדות :

כבר פרויד הגדיר כמה כללים שיכולים להחשב כחובות המטופל:

  • כלל האסוציאציות החופשיות (הכלל הראשון):  המטופל  מתבקש לדבר את כל מה שעולה בדעתו, בלי להסתיר ובלי לחסום דבר
  • זמן קבוע. על המטופל לבוא לטיפול במועדים קבועים, למשך זמן קבוע ובתדירות קבועה. נכתב  שפרויד אמר שהוא משכיר את השעה הטיפולית למטופל, המקבל בכך אחריות על השעה הטיפולית ושותפות בעשיה הטיפולית.
  • תשלום. על המטופל לשלם על כל פגישה

בעולם הפסיכולוגיה הקוגניטיבית –יש עוד יותר דרישות – (חובות?) מהמטופל:

  • לרשום את מחשבותיו מול ארועים נתונים
  • הוא מתבקש לבצע חשיפות למצבים מהם הוא נמנע בדרך כלל
  • הוא מתבקש לתרגל התנהגויות מסויימות.

החוזה הטיפולי

 ההבטים המוזכרים בסעיפים 1 ו 2 מוגדרים בפסיכולוגיה כחוזה הטיפולי: חוזה טיפולי או ברית טיפולית המגדירים את כללי העבודה בתהליך הפסיכותרפיה. החוזה הטיפולי יגדיר הן את הצדדים המעשיים של הטיפול והן את הצדדים הטיפוליים.

אולי זה מפתיע  שדווקא בפסיכולוגיה – ובכל זרמיה יש הסכמה כי  יש צורך בחוזה טיפולי. דומני שבמקצועות הרפואה קיום חוזה טיפולי אינו נוהל שכיח.

כך שלכאורה נראה שבתוך החוזה הטיפולי תהיה תשובה טובה לשאלתו של אלי על חובות המטופל.

לא ממש…"החוזה הטיפולי" בפסיכולוגיה מתיימר להיות מעולם המשפט אבל הוא בעצם הגדרות שאין להם בסיס משפטי, לעיתים קרובות הוא אינו נכתב , ואינו מנוסח בלשון : "חובתך המטופל היא x y z   ואם לא תעשה זאת יקרה  a b c .

בשיחתי ביום העיון אדון בשאלת חובות המטופל דרך אספקטים אלו של "החוזה הטיפולי" תוך ציון רגעים בו המטפל נדרש לשאלה אם ואיך לכפות את חובות המטופל.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>