מיינדפולנס – בשביל מה זה טוב?

מיינדפולנס – בשביל מה זה טוב?

השמוש העיקרי שאנו עוסים במיינדפולנס הוא כחלק מהתבוננות בסכמות לא אדפטיביות שלנו (ראה טיפול מבוסס סכמה). מיינדפולנס גם משתלב היטב באוריינטאצית הביופידבק וטיפולי רגיעה שאנו מלמדים. בשנים האחרונות אנו גם מבינים כי היכולת למנטליזציה משתפרת אצל אנשים היודעים להתבונן במחשבותיהם . בהסתמך על טארה בנט גולמן אנו מונים את השמושים הבאים במיינדפולנס

סוגי שימוש בקשב:

כשם שהרגלי תשומת הלב שלנו גורמים לנו להתנתק מפרטים רבים בחיינו, הקשב מאפשר לנו לעשות את ההיפך.באמצעותו נוכל להבחין ברבים מן הפרטים שבדרך כלל התודעה שלנו היתה בוחרת להתעלם מהם. מודעות קשובה היא מעין מרחב עבודה, מקום בתודעה שבו אנו יכולים לצפות בהתניות הרגשיות שלנו ולהתמודד עמן.

ההתבוננות בהרגלינו הרגשיים באמצעות הקשב מאפשרת לנו בסופו של דבר להיות פחות מוגבלים על ידם ולהתנתק מתפיסת החיים המעוותת שלהם. בהדרגה,כשמאבדים הדפוסים הללו מכוחם,אנו מתחילים לראות דברים בצורה מאוזנת יותר ומגיבים באופן גמיש יותר במקום באופן האוטומטי אליו התרגלנו. ברגעי דכדוך ומצוקה,במקום לראותם באור שלילי,אם נגיע אליהם מתוך קשב, נוכל לראות את האפשרויות לשינוי הטמונות בהם. לחילופין, נוכל להשתמש בקשב ליצירת קשר עם רגשות אשר עד כה נהגנו להתעלם מהם,או בכדי להזדהות יותר עם אדם אחר.

רדאר קשוב-זיהוי הרגלים רגשיים שליליים ברגע שהם נכנסים לפעולה ולפני שהם מתחילים להשתלט עלינו.

מודעות קשובה->האטת קצב המחשבות-> בהירות רבה יותר למה שמתרחש->נחוש רגשות באופן מלא ומודע ונניח להן לחלוף.

הקשב מגביר יכולותינו לשמוע לחישת מחשבות ורגשות חבויים ומסייע בזיהוי מחשבות אוטומטיות. המחשבות האוטומטיות מתבררות כשבריריות ביותר כאשר אנו חושפים אותן לאורה של המודעות הבהירה ומביאים נגדן הוכחות לקריאה הפוכה של המציאות.

שינוי הרגלים- לכל מערכת של מחשבות ורגשות שליליים(סכמה) יש דרכי חשיבה, רגשות או פעולות הסותרות את ההרגלים הלא סתגלניים . העקרון הבסיסי הוא: לכל רגש מכאיב יש רגש חיובי תואם שיכול לתפוס את מקומו. באמצעות חקירה קשובה נוכל להשתחרר מאחיזתם של ההרגלים השליליים ולהחליפם בחיוביים.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>